تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 1 گروه : |معرفی استان| | منتشر شده در تاریخ: 1399/04/18 ساعت: 11:15

استان خراسان شمالی
معرفی استان
استان خراسان شمالی
استان خراسان شمالی به مرکزیت شهرستان بجنورد در شمال‌شرق ایران است. بزرگ‌ترین شهر استان، بجنورد می‌باشد.
استان خراسان شمالی به مرکزیت شهرستان بجنورد در شمال‌شرق ایران است. بزرگ‌ترین شهر استان، بجنورد می‌باشد.
 
این استان با مصوبۀ دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، ایجاد شد.[۴]
 
اکثریت مردم خراسان شمالی شیعه و اقلیت سنی هستند که گروه‌های قومی استان شامل کردها، فارس‌ها، ترک‌ها و ترکمن‌ها می‌باشند.
 
مساحت این استان ۲۸٬۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران است.
 
جمعیت آن ۸۱۱٬۵۷۲ نفر می‌باشد. بجنورد پرجمعیت‌ترین شهر استان خراسان شمالی است و پس از آن شهر شیروان پرجمعیت‌ترین شهر استان خراسان شمالی می‌باشد

موقعیت جغرافیایی

آثار کشف‌شده در این استان نشان از قدمت تاریخی کهن آن دارد. محوطۀ باستانی معروف به پهلوان و تپه‌حیدران جاجرم، قدمتی بیش از ۱۲ هزار سال دارند. قدیمی‌ترین اثر باستانی پابرجای پیش از اسلام (بنای سنگی اسپاخو) در غرب شهرستان مانه و سملقان در فاصلۀ ۵ کیلومتری شمال شاهراه آسیایی در روستای اسپاخو نیز دلیل دیگری بر صحت این ادعا است.

 

 

 

 

زبان‌های رایج نیز فارسی، کردی، تاتی، رازی، ترکمنی و ترکی‌خراسانی می‌باشند

در دوران‌های بعد، بعضی مانند مردم ترک‌زبان گرایلی (اویغورها) (گراییت_که در زمان حملۀ مغول به ایران آمده‌اند) نیز به این مناطق کوچیدند و بعداً در زمان شاه‌اسماعیل و شاه‌عباس صفوی گروهی از مردم کرمانج (شاخه‌ای از کردها) از غرب ایران و برخی از ترک‌زبان‌های آذربایجان نیز به خراسان شمالی کوچانده شدند.[۱۰]

خراسان شمالی از نظر ناهمواری‌ها به دو قسمت: الف)نواحی کوهستانی ب)پست و هموار تقسیم می‌شود.

کوه‌های استان از نظر زمین‌شناسی حاصل آخرین حرکات کوهزایی دوران سوم و از کوه‌های جوان می‌باشند. این کوه‌ها به دو بخش عمده: ۱-رشته کوه کپه‌داغ ۲-رشته‌کوه آلاداغ تقسیم می‌شوند.

این ارتفاعات شباهت زیادی از نظر ساختار زمین‌شناسی با زاگرس دارند و وجود گسل‌های متعدد ساختار رسوبی، نامتقارن بودن چین‌ها، فقدان فعالیت‌های آتشفشانی و وجود سنگ‌های دارای درز و شکاف آن شرایط مساعدی برای ذخایر آب زیرزمینی و منابع نفت و گاز ایجاد می‌نماید.

نقش استان در دفاع مقدس بی بدیل و گواه این مدعا حضور 8 گردان از سپاه پاسداران که در قالب لشکر پنج نصر_تیپ ویژه شهدا و تیپ 21 امام رضا(ع) تیپ 1 لشگر 77 پیروز خراسان و جهادگران عزیز در هشت سال دفاع مقدس بود که تقدیم 3000 تن شهید 7340 جانباز 395 آزاده و 35000  رزمنده است. وسرداران وامیران بزرگی که امروز مانند ستارگانی درخشان در آسمان ایران عزیز نور افشانی میکنند از جمله شهید فرومندی شهید آل نبی شهید شجیعی شهید محمدنیا شهید میرازیی شهید موفق شهید پارسا شهید صمدی شهید رستمی وشهد صفا و علمدار شهدای استان شهید رجبعلی محمدزاده.

 

استان-خراسان-شمالی
لینک کوتاه : http://kongreshohada.ir/q/s1
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 3000 شهید خراسان شمالی می باشد