تصاویر جبهه و جنگ
نام:
محمد
نام خانوادگی:
ایزانلو
نام پدر:
خان محمد
تاریخ تولد:
1342/03/10
استان تولد:
خراسان شمالی
شهر تولد:
بجنورد
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
متوسطه
رشته تحصیلی:
نظامی
شهر تحصیل:
بجنورد
شغل:
پاسدار

بسم الله الرحمن الرحيم

 شهيد محمد ايزانلو :

      محمد ايزانلو در سال 1342 در روستاي باداملو متولد شد. شرايط زندگي پدرش ايجاب كرده بود تا زادگاه اجادادي خود، روستاي پاكتل را به قصد توفيقي بيشتر و رونق كسب ترك كند و در باداملو مسكن گزيند. پدر محمد ملّاي روستا بود و قرآن و فرائض و احكام را به مردم آموزش مي داد و از همان ابتدا محمود در محيطي ديني و مذهبي رشد كرد و بزرگ شد و آموزش مسائل ديني را ديد. او دوره ابتدايي را در روستا گذراند وي در كارهاي كشاورزي و بردن گوسفندان به چرا كمك كار پدر بود. محمد براي ادامه تحصيل مجبور راهي شهرستان بجنورد شود. او در كنار برادر بزرگش كه طلبه حوزه بود، شروع به درس خواندن كرد كرد. به جهت ضعف مالي مجبور شد روزها در يك مغازه بزازي كار كند. و درسش را به صورت شبانه ادامه دهد. او در درس خواندن موفق بود به همين دليل توانست پايه هاي تحصيلي را يكي پس از ديگري پشت سر بگذارد. محمد از اولين كساني بود كه در اداره پايگاههاي بسيج در سطح شهر نقش مهمي داشت و همراه ديگر ياران خود مبادرت به گشت زني و تجمع در پاگاههاي بسيج مي نمود. با شروع جنگ تحميلي به منظور لبيك به امام و مقتداي خويش به همراه نخستين كاروانهاي اعزام نيروهاي مردمي به جبهه ها شتافت. در اين زمان 15 سال داشت و تازه  دوران راهنمايي را به پايان رسانيده بود و در جبهه در مجمعهاي آموزشي مستقر در مناطق جنگي تحصيل خود را ادامه داد و تا پايان سوم دبيرستان خواند. او پس از ورود به جبهه به عضوبت سپاه پاسداران درآمد. ابتدا در واحد مخابرات، بي سيم چي گردان بود. سپس به قسمت اطلاعات عمليات منتقل شد. پس از آن با گذراندن يك دوره فشرده آموزشي غواصي، فرماندهي گروهان غواصي را در عملياتي به او محول كردند سپس به فرماندهي گروهان نائل گرديد. محمد ايزانلو در عملياتهاي والفجر 1،3 و8 و عمليات خيبرـ كربلاي 4ـ5 حضور داشت و در اين عمليات از ناحيه فك و صورت تركش خورد و از ناحيه شكم جراحتهايي برداشت. سرانجام محمد ايزانلو در تاريخ  ؟                در عمليات كربلاي 5 پس از نبردي شجاعانه به شهادت رسيد. امّا پس از سالها جستجو و تفحص پلاكي كه بيانگر طلوع جسم نوراني شهيد ايزانلو بود به دست آمد و پس از حدود 12 سال بشييع و به خاك سپرده شد.

 

 

تاریخ شهادت:
1365/12/12
استان شهادت:
عراق
شهر شهادت:
شلمچه
عملیات:
کربلای 5
منطقه عملیاتی:
شلمچه
نحوه شهادت:
تیر مستقیم
توضیحات :
تیر مستقیم
مفقود:
مفقود الاثر
گـلزار دفـن:
گلزار شهدا بجنورد
قطعه دفن:
1
ردیف دفن:
1
شماره قبر:
1
تاریخ خاکسپاری:
1365/12/12

 

بسمه تعالي

وصيتنامه شهيد محمد ايزانلو

من المومنين رجال صدقوا ما عاهدوا ا عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم ينتظر

ما راست قامتان جاودانه تاريخ خواهيم ماند.(شهيد بهشتي)

از مومنين مردماني هستند كه به آنچه با خدايشان عهد بستند صادقانه عمل كرده و جان خويش را در اين راه از دست دادند و گروهي نيز در انتظار شهادت به سر مي برند . آنگاه كه زمان آزمايش و آنگاه زمان تعهد اسلامي فرا مي رسد و آن وقت كه فرمان امام صادر گردد به جاست كه رزمندگان با ايمان مخلص و جان بر كف نداي حسين(ع) پس از چهارده قرن لبيك گفته و با خداي خويش عهد مي بندند و هان اي زندگان آگاه باشيد كه قافله مرگ همچنان به مقصد نيستي كه در حركت است شمائيد كه به زودي بدان ملحق مي شويد . بيدار باشيد تا جسورانه مرگ را انتخاب كنيد قبل از آنكه چنگال مخوفش گرفتار آیيد . اينجانب محمد ايزانلو فرزند خان محمد ساكن روستاي شهيد پرور محمد آباد پاكتل وصيت نامه خود را هنگامي مي نويسم كه به جبهه هاي حق عليه باطل اعزام مي شوم و اميدوارم كه همانند شيفتگان را اسلام شربت شهادت را نوشيده و به خيل شهيدان بپيوندم . و به برادران وصيت مي كنم به جبهه بروند و به هل من ناصر ينصروني امام خميني را لبيك بگويند  .

به اميد پيروزي اسلام بر كفر جهاني به سركردگي آمريكاي جهانخوار. محمد ايزانلو 26/10/61

 

 

بسمه تعالی خاطراتی از دکتر حاتمی درباره سردار شهید محمد ایزانلو

شهید بزرگوار محمد ایزانلو : یکی از اقوام ایشان نقل می کرد که شبی در خولب به ایشان گفته ام که ایشان را در بجنورد دیدم پس از مدتی گفتگو دیدم شهید به طرف کربلا در حرکت است به ایشان گفته ام که شما در معصوم زاده بجنورد رفتنی بودید چرا به کربلا روید ایشان گفت محل اصلی آرامگاه ما در کربلا می باشد .2- به نماز اهمیت می داد و معمولا قران کوچکی که همراه داشت تلاوت می کرد 3- کمی شوخ طبع بود مثلاً در گرما گرم عملیات کربلای 5 وقتی یک تانک عراقی داشت به مواضع ما نزدیک می شد چندین نفر با شلیک گلوله ای آرپی جی هفت نتوانسته تانک را مورد هدف قرار دهند البته تانک بعداً عقب نشینی کرد در همین حال یک پیرمرد که مسئولیت حمل مجروح داشت چندین بار با حالت تأسف گفت کاشکی من شلیک با آرپی جی را می دانستم تا تانک را می زدم شهید محمد ایزانلو با شوخی گفت روباه به میدان نرفته شیر است .

 4- بسیار متواضع بود با اینکه معاون گردان و از بچه های قدیمی واحد اطلاعات عملیات بود ولی هر کسی که او را نمی شناخت فکر میکرد یک نیروی ساده می باشد .5- انقلاب اسلام امام را حل را بسیار دوست داشت 6

   بنده در محرم فردی به خون سردی و طمأنینه ایشان را در خط مقدم جبهه در عملیات ندیده بودم ایشان در آن شرایط سخت فیزیکی و روحی چنان آرام در منطقه بود که انگار داخل یک پارک خلوت نشسته است هر وقت فشار فیزیکی و جسمس و ر.وانی جبهه به بنده خیلی فشار می آورد دنبال ایشان می گشتم و با چندین دقیقه نشستن همراه ایشان آرامش یافته دوباره به محل دیگری می رفتیم ایشان واقعا خیلی شجاع بودند مثلا در یک مورد در خط مقدم جبهه در عملیات کربلای شهید گفتند که می خواهم بروم سنگر عراقیها در داخل نیروی آنها وو مقداری وسایل بیاورم بعد از مدتی دیدیم که ایشان به سنگر عراقیها نفوذ کرده و مقداری از وسایلهای آنها را هم همراه دارد .

- از نظر هوش و استعداد بالا بود و مطالب مختلف را سریعا درک می کرد و واکنش مناسب نشان می داد .

از نظر نظافت وضع ظاهری بسیار مقید بود و غالباً ب لباس و وضع مناسب در جمع حاضر می شد .

از طرف دکتر محمد حاتمی  

 

لینک کوتاه : http://kongreshohada.ir/q/t10

تصاویر

فیلم

تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 3000 شهید خراسان شمالی می باشد