تصاویر جبهه و جنگ
نام:
ناصر
نام خانوادگی:
خاکی
نام پدر:
علی بابا
تاریخ تولد:
1347/11/01
استان تولد:
خراسان شمالی
شهر تولد:
بجنورد
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
مشخص نشده
رشته تحصیلی:
شهر تحصیل:
شغل:
ورزشکار

شهيد ناصر خاكي :

ناصر خاكي فرزند علي ، سال 1347 در شهر بجنورد به دنيا آمد .

تا كلاس پنجم ابتدايي بيشتر درس نخواند . پس از  ترك تحصيل به نقّاشي ساختمان مشغول شد و تا قبل از اعزام به جبهه و شهادت در همين كار مشغول بود .

به نماز اوّل وقت مقيّد بود و با دوستان و هم كيشان  در مراسم نماز جمعه شركت مي كرد  . به ائمه (ع) ارادت زيادي داشت . به پدر و مادر احترام خاصّي ميگذاشت و با دوستان و هم سالانش با ادب و احترام رفتار مي كرد . در محلّه از محبوبيّت واحترام خاصّي برخوردار بود . دوست نداشت كسي را از خودش برنجاند و به كسي آزار و اذيت برساند . آرزويش اين بود كه مادرش را براي زيارت به مكّه بفرستد .

بعد از پيروزي انقلاب و تشكيل بسيج در پايگاه محل ثبت نام كرد . در كنار كار و تلاش بيشتر وقت خود را صرف پايگاه    مي كرد . در گشت و نگهباني شركت مي كرد . با آغاز جنگ تحميلي ، با وجود سِنّ كمش بي صبرانه منتظر اعزام به جبهه بود . تا اينكه به سِنّ 17 سالگي رسيد و توانست به جبهه اعزام شود . چندين بار متوالي  در جبهه حضور داشت ومهيّاي عزيمت قُرب الهي در يكي از دفعات اعزام ، يازدهم ارديبهشتِ سال 65 در عمليات كربلاي 2 « حاج عمران » دچار مجروحيّت شد ، كه در حاليكه  به عقب برده مي شد آمبولانس  مورد هدف قرار گرفت و او به شهادت رسيد . پيكر پاكش پس از تشييع در گلزار شهداي بجنورد به خاك سپرده شد .

قسمتي از وصيت نامه شهيد « نگذاريد يك قدم از خاك ايران به تجاوز درآيد و اگر من شهيد شدم برادر ديگري سلاح مرا در دست بگيرد »

 

تاریخ شهادت:
1365/06/11
استان شهادت:
عراق
شهر شهادت:
حاج عمران
عملیات:
کربلای 2
منطقه عملیاتی:
حاج عمران
نحوه شهادت:
تیر مستقیم
توضیحات :
اصابت گلوله در تیراندازی دشمن
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدا بجنورد
قطعه دفن:
1
ردیف دفن:
1
شماره قبر:
1
تاریخ خاکسپاری:
1365/06/11

بسمه تعالی

                    وصیت نامه شهید بزرگوار ناصر خاکی                                                                                     

آدرس : بجنورد خیابان فردوسی از پل بالاتر کوچه فردوسی 22 دست راست درب اول منزل علی بالا خاکی  این وصیت نامه انسان را می لرزاند و انسان را بیدار می کند  . . .       امام خمینی (ره)

هدف از آمدن به جبهه – پیام – تعیین وصی – تعیین دیون که به گردنت می باشد

ای پدر و مادر عزیز اگر من به درجه رفیع شهادت نائل آمدم و برای من هیچ گریه نکنید و اگر برای من گریه بکنید دشمن اسلام خوشحال می شود و ای مادرانی که نمی گذارید پسرهایتان به جبهه ها بیایند بگذارید حسین وار در جبهه ها غلبه کند و مشت خود را بر دهان دشمنان اسلام بکوبند و نگذارید یک قدم از خاک ایران به تجاوز در آید و اگر من شهید شدم برادر دیگر من سلاح مرا به دست گیرد و حسین وار بجنگد و نگذارید که صدام کافر به خاک و زمین ایران غلبه پیدا کند و اگر من شهید شدم دوستانم در تشییع جنازه من شرکت بکنند و روح مرا شاد نمایند .

این جنگ تا بیست سال هم طول بکشد ما ایستاده ایم .. . . ( امام خمینی «ره» )

این است وصیت نامه برادر شهید ناصر خاکی

روحش شاد و راهش پر رهرو باد تاریخ : 31/5/1365

 

 

به نقل از والدین شهید(علی بالا خاکی)و(منور باقرنیا)

دوره کودکی:

از ابتدا نماز را دوست داشت و بیشتر دوست داشت با بزرگترها در نماز شرکت کند رفتارش خیلی خوب بود و بیشتر در مدرسه با برادرهایش بود و در کوچه نیز همینطور

دوره نوجوانی اول:

رایطه اش با معلمین و اولیای مدرسه خیلی خوب بودبا بردارانش به مدرسه می رفت اوقات فراقت خود را فوتبال بازی می کرد تلویزیون نگاه می کرد بچه ها همه خوب بودند اوهم خیلی خوب و مهربان بود و ما را دوست داشت از نظر رفتاری خیلی خوب بود بچه که بود مشکل خاصی نداشت چون پدرشان صبح زود از خانه بیرون می رفت و شب که بچه ها خواب بودند باز می گشت بچه به من بیشتر وابسته بود و علاقه مند هر وقت او را به مدرسه می بردم و یا هر کدام دیگر راه اوخیلی گریه می کرد معلم به من گفت خانم برای شما هم باید یک صندلی در نظر بگیریم و شما اینجا بنشینید تا کلاس تعطیل شود

دوره نوجوانی دوم:

درس که نخواند نقاش ساختمان کار می کرد و شما در بسیج محل خدمت می کرد گشت می داد ان شاءالله از جبهه که برگردم درس می خوانم در زمان ابتدایی وضع درسی اوتقریبا خوب و متوسط بود اوقات فراغت خود را بیشتر کار می کرد و شبها نگهبانی می داد و در بسیج محل بود رابطه اش با والدین و خواهر و بردارانش خیلی خوب بود و خواهر و بردارش را خیلی دوست داشت و در خرج خانه به پدرش کمک می کرد و پولش را به ما می داد در خصوص عقاید انحرافی او مخالف بود و خودش هم در پایگاه خدمت می کرد در نورد بی حجابی خیلی حساس بود و عصبانی می شد

خاطره:

یادم نمی رود پدرش در مسئول نبود آن موقع چهار تا بچه داشتم به آنها گفتم شما که بزرگ شدید مهندس یا دکتر شدید باید آرزوی مرا که مکه رفتن است برآورده کنید ناصر از جایش سزیع بلند شد و گفت مامان غصه نخور من خودمشما را به مکه می برم

اعتقادی و سیاسی:

ناصرارادت خاصی به ائمه داشت و اظهار محبت او به تمامی امامان حد بود به نماز خیلی مقید بود مخصوص نماز اول وقت و بیشتر با بچه های پایگاه به نماز جماعت می رفت و حضورش بابچه ها در نماز جمعه حتما وجود داشت قرآن را خیلی دوست داشت ولی در روخوانی قرآن زیاد وارد و بلد نبود ناصر پسر صادقی بود مخلص بود همیشه سر وقت به خانه می آمد و بچه فرمانبری بود در زمینه فعالیتهای سیاسی و مذهبی شهید شرکت و حضور مداوم و عضویت در پایگاه شهید اشراقی اصفهانی محل گشت و نگهبانی در ایام شبانه روز و کشیک شب بود و همیشه می گفت مادر امام را دعا کنید به امام خیلی علاقه داشت می گفت پدر امام پدر ما بسیجیان است و در نمازها او را دعا می کرد

دفاع مقدس:

ایشان حضور در جبهه را واجب می دانست با اینکه سن کمی داشت ولی علاقه حضور در جبهه در او همیشه زنده بود می گفت باید همه از ایران دفاع کنیم و انقلاب را حفظ کنیم و دفاع از اسلام را وظیفه اصلی خودش می دانست و در 17سالگی به جبهه رفت روحیه او در زمان برگشت از جبهه به مرخصی که آمد خیلی خوب بود از جبهه تعریف می کرد باور کنید می گفت کی می شود مرخصی من تمام شود فقط در مورد نماز اول وقت و حجاب توصیه می کرد و می گفت نماز جبهه خیلی با صفاست عاشق شهادت بود او شهادت را خوب می دانست می گفت پدر مادر اگر شهید شوم برایم گریه نکنید چون دشمنان اسلام خوشحال می شوند نحوه پا مجروح شده بود، چیزی که دیگران می گویند وقتی داخل آمبولانس گذاشته بودند که به پشت جبهه ببرند دوباره امبولانس را می زنند و او شهید می شود.

از اینکه در راه اسلام و انقلاب شهید شده است خوشحال شدیم، خوشا به حال آنان که درراه اسلام رفتند ببین چگونه باشیم و چطوری بمیریم.

خاطره :

وقتی آمد مرخصی و می خواست برود ما تازه آب لوله کشی را به منفل آورده بودیم خودمان و نیز او خیلی خوشحال بودیم قرآن برایش آوردیم آب داخل کاسه ریختیم او رفت و پشت سرش همیشه می گفت برایم گریه نکنید رزمندگان اسلام را دعا کنید در نماز همیشه می گفت «انالله و انا الیه راجعون».

 

لینک کوتاه : http://kongreshohada.ir/q/t598

تصاویر

فیلم

تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 3000 شهید خراسان شمالی می باشد